Print Page   |   Contact Us   |   Sign In
Distinguished Members & Fellows
Share |

 Active Distinguished Members and Fellows
 

DISTINGUISHED MEMBERS Texas Section Branch Year of Election
John E. Breen Austin
2011
Jean-Louis Briaud
Brazos
2014
David E. Daniel Dallas
2007
William H. Espey
Austin
2014
Richard W. Furlong Dallas
2001
Earnest F. Gloyna Austin
1986
Thomas T. C. Hsu
Houston 2015
Thomas J. R. Hughes
Austin 2015
James O. Jirsa Austin
2017
Dallas N. Little Brazos
2011
Kishor C. Mehta Caprock
2001
James D. Murff Austin
2008
Jose M. Roesset Brazos
1998
Jerry R. Rogers Houston
2008
Vijay P. Singh
Brazos 2015
Pol D. Spanos
Houston 2015
Kenneth H. Stokoe II Austin 2016
Richard L. Tucker
Austin
2012
Anestis S. Veletsos Houston
1997
C. Michael Walton Austin
2008
     
HONORARY FELLOW    
William R. Ratliff Northeast Texas
2004
     
FELLOWS    
Randall J. Abadie  Houston Branch 1999
Royal T. Abrahamson High Plains Branch 1980
Jorge L. Alba  Houston Branch 2016 
Mir H. Ali Dallas Branch 2008
Sam J. Al-Musawe Dallas Branch 2007
Pedro J. Alvarez Houston Branch 2005
Isidoro Arjona Allison  Rio Grande Valley Branch 2017 
Julio R. Arroyave Houston Branch 1998
Charles P. Aubeny  Brazos Branch 2016 
James R. Bailey Houston Branch 2005
Roberto Ballarini  Houston Branch 2007 
Prabodh V. Banavalkar Houston Branch 2011 
Margaret K. Banks  Brazos Branch 2007 
Chase Baromeo Jr. Austin Branch 2012 
Joseph T Barrow Fort Worth Branch 2002
Arthur F. Beck  Dallas Branch 1971 
Philip B. Bedient Houston Branch 2006
Allen M. Beene Dallas Branch 2006
Roger I. Behgam Fort Worth Branch 2000
Abdeldjelil Belarbi Houston Branch 2004
George Belcheff III Dallas Branch 2002
Robert G. Bening Houston Branch 2005
Kenneth P. Berg Dallas Branch 1999
Henry C. Boecker Austin Branch 2005
John G. Bomba Houston Branch 1977
Boyd E. Braniff Corpus Christi Branch 1988
Jimmie L. Bratton Fort Worth Branch 2000
Jean-Louis Briaud Brazos Branch 1993
Robert C. Briggs Houston Branch 1967
J. Crozier Brown Dallas Branch 1999
Leonard S. Brown San Antonio Branch 2005
Robert J. Brown Houston Branch 1992
Russell H. Brown Austin Branch 1966
John Bruton Houston Branch 1986 
Richard R. Bryan San Antonio Branch 1986
A.C. Burkhalter
Houston Branch  1972
Raymond F. Burnham Houston Branch 1983
William G. Byers
Fort Worth Branch 2004 
James E. Caffey Fort Worth Branch 1980
Larry L. Caldwell Austin Branch 1996
Stan R. Caldwell Dallas Branch 1999
Juan J. Campo Houston Branch 1995
Robert F. Carmichael III Austin Branch 1995
Mark C. Carrigan San Antonio Branch 1962
Thomas S. Carter Jr. Northeast Texas Branch 1959
Martin L. Cawley San Antonio Branch 1986
Shen-Shu Chang Houston Branch 2004
Ruey L. Cheu  El Paso Branch 2016 
George A. Chmielewski Austin Branch 1985
Steven Z. Chutchian Fort Worth Branch 1994
Dayle M. Clark Dallas Branch 1987 
Charles D. Clift Dallas Branch 1993
Daniel D. Clinton Jr. Houston Branch 1974
Edward C. Clukey Houston Branch 2006
Joseph P. Colaco Houston Branch 2005
David L. Collins Sr. Houston Branch 2013
C. R. Coneway Jr. Austin Branch 1990
Dale D. Conger Houston Branch 1996
Jack C. Cook III Dallas Branch 2010
Billy Cooke Houston Branch 2010
Norman L. Cooper San Antonio Branch 1976
Fernando Corchado Vargas San Antonio Branch 1985
Jennifer J. Cottingham Dallas Branch 2007
Cyril F. Crandon Houston Branch 1995
John E. Curtis Dallas Branch 2009
James E. Dailey Houston Branch 2009
Thomas J. D'Arcy Austin Branch 1988 
Raghunath Dass  Houston Branch 2015 
Dulal C. Datta Houston Branch 1989
John T. Davis  Dallas Branch 1994 
Eugene H. Dawson Sr. San Antonio Branch 1987
Martin L. De la Rosa Dallas Branch 1998
Michael J. Dellies Fort Worth Branch 2016 
Paul J. Derkowski Houston Branch 2011 
Reginald DesRoches Houston Branch 2015 
Samer H. Dessouky San Antonio Branch 2017 
E. Jerry Dietrich Houston Branch 2005 
John W. Dougherty San Antonio Branch 1985
Earl H. Doyle Houston Branch 2006
Ahmad J. Durrani Houston Branch 2008
Dennis M. Elliott Fort Worth Branch 1991
Billy R. Elsbury Houston Branch 1988
David J. Engel Houston Branch 1967
Fred H. Evans Fort Worth Branch 2002
Jerry W. Fee Houston Branch 1998
Edwin R. Ford San Antonio Branch 1999
David W. Fowler Austin Branch 1983
Nicolae Fratila Houston Branch 1998
Lee B. Freese Fort Worth Branch 2010
Anil K. Garg Dallas Branch 2009
Leonard M. Graves Jr. San Antonio Branch 1986
James W. Griffin Dallas Branch 1994
Ray G. Griffith Northeast Texas Branch 1996
Beth A. Gross Austin Branch 2016
Berry R. Grubbs Dallas Branch 2010
Jose I. Guerra Austin Branch 2011
Leonardo V. Gutierrez Jr. Austin Branch 1980
Wilton N. Hammond Fort Worth Branch 1971
Roy W. Hann Jr. Brazos Branch 1983
Daniel B. Hartman Fort Worth Branch 2002
Garabed A. Harutunian Austin Branch 1991
Liv M. Haselbach  Houston Branch 2017 
Michael J. Hasler Fort Worth Branch 1996
Clinton L. Heimbach Brazos Branch 1974
Duane C. Helmberger Northeast Texas Branch 1989
Cheng Lok "Caleb" Hing Fort Worth Branch 2013 
Robert H. Holder Austin Branch 1968 
Abul Khair M. Hossain Dallas Branch 1995
Richard S. Howe San Antonio Branch 1985
Terry A. Howell High Plains Branch 1987
Charles M. Jackson Fort Worth Branch 2002
Ray W. James Brazos Branch 1995
Alvaro A. Jaramillo-Suarez Houston Branch 2017 
Edgar A. Jeffrey Dallas Branch 1991
J. C. Jennett Austin Branch 1986
Marshall E. Jennings Austin Branch 1986 
Glenn T. Johnson Houston Branch 1994
Robert L. Johnson Dallas Branch 1963
William P. Johnson Jr. Dallas Branch 2005
A. C. Jones Northeast Texas Branch 1985
Bill S. Jumper Houston Branch 2005
Stephen A. Kacmar San Antonio Branch 1990
Bennett A. Kalmans Houston Branch 1993
Ramanujachari Kannan Houston Branch 1992
Vistasp M. Karbhari Fort Worth Branch 2014 
Abani G. Karmakar Fort Worth Branch 1986
James E. Kelly Austin Branch 2005
Jamie H. Kerr Jr. Houston Branch 1987 
Joe W. Key Houston Branch 1986
Ernst W. Kiesling Caprock Branch 1985
Moo-Hyun Kim Brazos Branch 2017 
Philip G. King San Antonio Branch 2007
Richard W. Kistner San Antonio Branch 1987
Bill W. Klotz Houston Branch 1988
D. Wayne Klotz Houston Branch 1997
Raghava R. Kommalapati Houston Branch 2015 
James E. Koons Dallas Branch 1994
Nancy J. Kralik Houston Branch 2016 
Jerald W. Kunkel Fort Worth Branch 2006
Larry J. Lanz Houston Branch 1987
Jaeyoung Lee Houston Branch 2006
Ronnie Lemons Fort Worth Branch 1990
Ping Wha Lin  Houston Branch 1980 
James M. LoCaste San Antonio Branch 1989
Timothy J. Lomax Brazos Branch 2010
Wendy A. Lopez  Dallas Branch 2015 
Troy L. Lovell Fort Worth Branch 2002
Abdul R. Loya  Houston Branch 2006 
Loren D. Lutes Fort Worth Branch 1988
Robert L. Lytton Brazos Branch 1992
Brian R. Manning Houston Branch 2008 
Lance Manuel Austin Branch 2016 
Michael S. Marcotte Houston Branch 1998
Peter W. Marshall Houston Branch 1992
Eyad A. Masad  Brazos Branch 2010 
Hudson Matlock San Antonio Branch 1967
Carl A. Mattern Jr. Houston Branch 1993
Walter McAleer  Houston Branch 1986 
Donald McDonald Houston Branch 1975 
James R. McDonald Caprock Branch 1991
Marlin M. McWilliams Jr. Dallas Branch 2006
Joseph E. Minor Corpus Christi Branch 2004
Tridib K. Mittra Southeast Texas Branch 1984
Yi-Lung Mo  Houston Branch 2017 
James E. Moffatt Houston Branch 1989
Bijan Mohraz Dallas Branch 1986
Pat H. Moore Austin Branch 1974
Raymond K. Moore Austin Branch 1984 
Jearl P. Morris Northeast Texas Branch 1990
James P. Naismith Corpus Christi Branch 1975
Mohammad Najafi Fort Worth Branch 1993
LeAnne M. Napolillo  Houston Branch 2013 
Soheil Nazarian El Paso Branch 2010 
James K. Nelson Jr. Northeast Texas Branch 1997
Richard J. Newhouse Houston Branch 1995
John M. Niedzwecki Brazos Branch 1995
Joe F. Nix San Antonio Branch 1998
H. Scott Norville  Caprock Branch 2016 
Jose I. Novoa Dallas Branch 1994
Douglas J. Nyman Houston Branch 1999
Richard L. O'Connell Houston Branch 1985
John T. Oden Austin Branch 1984
Hong S. Oey El Paso Branch 2010
Wesley J. Oliphant Houston Branch 1999
Francisco Olivera  Brazos Branch 1993 
Roy E. Olson Austin Branch 1973
Robert W. Opitz San Antonio Branch 1985
John D. O'Sullivan Houston Branch 2000 
Vijay G. Panchang Houston Branch 1991
Athanassios T. Papagiannakis San Antonio Branch 2010
Gregory Papayoti Houston Branch 1987
George H. Paris Houston Branch 1959 
David A. Patterson Dallas Branch 1997
Robert S. Patton Jr. Dallas Branch 1996
Yvette E. Pearson Houston Branch 2015 
Mark A. Perkins Fort Worth Branch 2007
Thomas M. Petry Fort Worth Branch 1997
William L. Phillips Houston Branch 1986
Raman Pichumani Dallas Branch 1995
W. Bernard Pieper Houston Branch 1987
Roxanne L. Pillar Fort Worth Branch 2007
John T. Polk Southeast Texas Branch 1951
Jas. W. Porter Dallas Branch 1970
Randall W. Poston Austin Branch 1995
Anand J. Puppala  Fort Worth Branch 2013 
Don T. Pyle San Antonio Branch 2005 
Syed R. Qasim  Fort Worth Branch 2015 
Craig E. Quadrato San Antonio Branch 1989 
William F. Quinn El Paso Branch 1979
Cesar A. Quiroga San Antonio Branch 2017 
Carl F. Raba Jr. San Antonio Branch 1994
Ramalingam Radhakrishnan Houston Branch 1997
Khandaker M. A. Rahman Houston Branch 1991
Shankaranarayan R. Rao Houston Branch 1985
Ellen M. Rathje  Austin Branch 1990 
William Raymond Houston Branch 1987
George L. Reed  Dallas Branch 1980 
T. Anthony Reid Central Texas Branch 1992
Milton J. Rider Austin Branch 1984
Hanadi S. Rifai  Houston Branch 2011 
Robert N. Robertson Houston Branch 1983
Albert W. Rollins Fort Worth Branch 1970
William C. Roming Central Texas Branch 1973
James J. Rozek Houston Branch 1973 
Champak Sadhu Houston Branch 1993
Hosam Salman  Dallas Branch 2016 
Winfield O. Salter Houston Branch 1999
Charles H. Samson Jr. Brazos Branch 2004
John V. Schmitt Fort Worth Branch 1993
David M. Schnurbusch Dallas Branch 2007
Sivaji Senapathi Houston Branch  2013 
Zhuping Sheng El Paso Branch 2016 
Frank H. Sherwood Fort Worth Branch 2005
Michael M. Shiflett Fort Worth Branch 2002
Carlos Simental El Paso Branch 2005
Ganpat M. Singhvi Dallas Branch 1991
R. R. Sinno Houston Branch 1993
Sam W. Small Houston Branch 1971 
J. Phillip Smith Houston Branch 2005
Douglas A. Smith Caprock Branch 2014
Roger E. Smith Brazos Branch 1998
James D. Snowden Houston Branch 1987
Edward H. Sokolowski San Antonio Branch 1967
Alfonso A. Soto Rio Grande Valley Branch 2015 
James G. Soules Houston Branch 2003
Pol D. Spanos Houston Branch 1991
William S. St. John Houston Branch 1995
Steve K. Starrett Northeast Texas Branch 2010 
H. D. Steadman San Antonio Branch 2005
Robert D. Stevens Fort Worth Branch 1985
Robert F. Stevens Houston Branch 1994
Maury E. Stiver Houston Branch 1997
Patrick J. Sullivan Austin Branch 1997
Paul B. Summers  Houston Branch 2015 
Joseph W. Tedesco Houston Branch 2014 
John S. Templeton III Houston Branch 2010
G. Nicholas Textor Austin Branch 1993 
Frank P. Tracadas Austin Branch 1950 
Harvey J. Treybig Austin Branch 1991
Dara N. Umrigar Houston Branch 2001
Coy M. Veach Fort Worth Branch 2002
Martin Vila Rio Grande Valley Branch 2004
Woodward L. Vogt Houston Branch 2006
Steve P. Voinis Houston Branch 1991
James M. Walley Jr. Dallas Branch 1987
Jin Wang Houston Branch 2010
Frederick E. Watt Jr. Houston Branch 1992
Roman Wengler  Houston Branch 2000 
Larry E. Whaley Houston Branch 2013 
Kaspar J. Willam Houston Branch 2001
Donald E. Willhouse Austin Branch 2007
Bernard A. Williams Austin Branch 2005
Robert C. Williams San Antonio Branch 1991
James C. Williams Fort Worth Branch 1999
Richard O. Wilson Houston Branch 1986
William J. Winkelmann  Dallas Branch 2017 
Walter T. Winn Jr. Northeast Texas Branch 1991
Sharon L. Wood Austin Branch 2016 
Ralph A. Wurbs Brazos Branch 2006
Nur Yazdani Fort Worth Branch 1998
Delan Yin Houston Branch 2016 
Jorge G. Zornberg Austin Branch 2017 
     
    Updated 10/19/17

 

Association Management Software Powered by YourMembership  ::  Legal